Biyografi

Elazığ'ın Maden ilçesinde doğmuşum. Benden dokuz yaş küçük bir de kız kardeşim var. İlk ve Orta tahsilimi Maden'de, lise tahsilimi Diyarbakır "Ziya Gökalp" ve Sivas "4 Eylül Lisesi"'nde tamamladım. Babam rahmetli çok iyi keman yapar ve çalardı. Babam ve baba tarafı akrabalarımda sanat kabiliyetleri üst düzeyde olduğundan benimde bu kabiliyetlerden nasibimi almış olmam dolayısıyla, ortaokul ve özellikle lise yıllarımda keman, ud, bağlama gibi enstrümanları iyi derecede çalmasını öğrendim. Liseden sonra tahsilime devam edemediğim için kendime müziği meslek olarak seçtim. Bu nedenle İstanbul'a gittim. Zaman zaman çeşitli şarkıcılara eşlik ettim. Zaman zaman da kendim çalıp şarkı söyleyerek gazinolarda çalıştım. Daha sonra askerliğim dolayısıyla İstanbul'dan ayrıldım Askerliğimin acemiliğini Manisa, kalanını İzmir Narlıdere'de bitirdim. İzmir'de de kendime müzik camiasında iyi bir yer edinmem sebebiyle askerden sonra İzmir'e yerleştim. 15 yıla yakın, burada ismini sayamayacağım kadar birçok ses ve saz sanatçısı üstatlarıyla (Bekir Sıtkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur, Kadri Sençalar, Ercüment Batanay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Safiye Ayla, Sabite Tur gibi) birlikte çalıştım. Hatta Münir Nurettin Selçuk üstada da tanbur çalma şerefine eriştim. Zaman içerisinde onlardan çok bilgiler edindim. Bu arada çaldığım mevcut sazlara ilaveten yaylı tambur, mızraplı tambur, buzuki, piyano gibi birçok enstrümanı da çalmasını öğrendim.

1975 yılında TRT kurumunun açmış olduğu amatör ses yarışmasını Türk Halk Müziği dalında kazandım ve 1982 yılına kadar TRT İzmir Radyosu'nda mahalli sanatçı olarak görev yaptım. Geçen zaman içerisinde müzikten kazandığım para yeterli olmadığından ilave olarak başka işler de yaptım (Çiğli Askeri Hava Üssü'nde 4 yıl memuriyet, minibüs ve taksicilik, market işletmeciliği gibi). 1982 yılında yine TRT kurumunun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını bu kez Türk Sanat Müziği dalında kazandım ve TRT İzmir Radyosu'nda ses sanatçısı olarak göreve başladım. Konservatuar okumamış ancak konservatuarda hocalık yapmış bir kariyere sahibim. Ancak 1989 yılında istemeden de olsa TRT'den ayrılıp İstanbul'a yerleştim. TRT'de çalıştığım yıllar içerisinde Hz. Mevlânâ'yı anma törenleri dolayısıyla on yıla yakın Konya'ya görevli gittim. Bu arada dini musikiyle ilgili de uzun yıllar çalışmalar yaptım. Rahmetli Kâni Karaca Üstad'dan da büyük ölçüde feyizlendim.

1995 yılında, bildiğim kadarıyla Dünya'da ilk defa yapılan bir programa imza atarak HBB televizyonunda "Mustafa Keser ve İstekleriniz" isimli canlı olarak yayınlanan şarkı istekleri programına başladım. İleriki yıllarda bu programım Kanal 6, Samanyolu TV, Flash TV ve son dört yıldır da TRT Müzik kanalında "Ustadan İstekler" ismi altında devam etti. Bu yıllar içerisinde "ALTIN KELEBEK, MAGAZİN GAZETECİLERİ DERNEĞİ" ve benzeri birçok müzik ödülü kazandım.

51 yıllık sanat hayatımda sırasıyla, bir 45'lik, bir Longplay, AHU GÖZLÜM, BANA KÖTÜ DİYEN, SEVİYORUM-ÇARESİZİM, ÜZÜM GÖZLÜM, TUTKU ve son olarak da SABIR isimli kasetlerimi çıkardım. Hâlen, haftanın iki günü (Cuma, Cumartesi) Göktürk'te "MUSTAFA KESER SAHNESİ" adlı kendi işletmemde ve çeşitli konser çalışmalarıyla da müzik yaşantıma devam etmekteyim. Evliyim, üç Oğlum var.

Geçmişte çalışma şerefine nail olduğum bazı kişiler.

Müzeyyen Senar

Ses Sanatçısı

Müzeyyen Senar

Ses Sanatçısı

Kadri Şençalar

Müzisyen, Bestekâr

Kadri Şençalar

Müzisyen, Bestekâr

Kâni Karaca

Hafız

Kâni Karaca

Hafız

Cinuçen Tanrıkorur

Müzisyen, Bestekâr

Cinuçen Tanrıkorur

Müzisyen, Bestekâr

Zeki Müren

Ses Sanatçısı

Zeki Müren

Ses Sanatçısı

Safiye Ayla

Ses Sanatçısı

Safiye Ayla

Ses Sanatçısı

Sabite Tur Gülerman

Ses Sanatçısı

Sabite Tur Gülerman

Ses Sanatçısı

Bekir Sıtkı Sezgin

Ses Sanatçısı, Bestekâr

Bekir Sıtkı Sezgin

Ses Sanatçısı, Bestekâr